Kimsankat - Kimya Sanayi Kataloğu
 
 
 
 • 0- Hizmetler
 • 1- Boya, Vernik, Reçine ve Mürekkep, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı
 • 2 - Gıda ve Yem Endüstrisi
 • 3 - İlaç, Biyolojik ve Sağlıkla İlgili Ürünler
 • 4 - Kağıt ve Karton
 • 5 - Laboratuvar Kimyasalları, Cihazları, Araç ve Gereçleri
 • 6 - Metal Yüzey İşlemleri ve Kimyasalları
 • 7 - Plastik, Kauçuk ve Poliüretanlar
 • 8 - Su Şartlandırma ve Atıksu Arıtma
 • 9 - Temizlik Maddeleri ve Kozmetik
 • 10 - Tekstil ve Deri Kimyasalları ve Hammaddeleri
 • 11 - Toprak Ürünleri, Madencilik ve Seramik, Cam, Emaye, Çimento
 • 12- Ambalaj ve Kimyasalları
 • 13 - Endüstriyel Yağlar ve Gazlar
 • 14 - Sanayide Kullanılan Diğer Kimyasallar
 • 15 - Ölçüm - Kontrol Cihazları ve Proses Otomasyon Sistemleri
 • 16- Makina ve Ekipmanlar
   
   
  Ve, Rafineri Lisansında Mutlu Son!
   
  Socar & Turcas Grubu’nun Petkim arazisinde inşa edeceği petrokimya rafinerisi için bir buçuk yıllık zorlu süreç tamamlandı..

  Socar & Turcas Enerji A.Ş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Socar & Turcas Rafineri A.Ş’nin, Petkim’in Aliağa kompleksinde 1375 dönüm alanda yapacağı rafineri yatırımında mutlu sona ulaşıldı.

  2008 yılı aralık ayında başvurdukları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) lisans almayı başardıklarını belirten Socar & Turcas Enerji A.Ş CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, bürokrasi sürecini çok titiz bir çalışma ile hiçbir aksama olmadan tamamladıklarını belirtti. 2009 Kasım ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu belgesini alarak, en zorlu etaplardan birini geçtiklerini anımsatan Kenan Yavuz, 10 milyon ton/yıl kapasiteli rafineride temelin en kısa zamanda atılacağını kaydetti. Yavuz, inşa aşamasında asgari 7 bin ila 10 bin, faaliyet aşamasında ise bin kişiye ek istihdam sağlanacağını, Socar & Turcas Grubu olarak 2018 yılında 10 bin kişilik bir istihdam potansiyelini hedeflediklerini vurguladı.
   
  2004 yılında Genel Müdür olarak atanması sonrasında, “Petkim’de bir Petrokimya Rafinerisi kuramazsak, Petkim’i bir üretim üssü yapamazsak, bu şirket Sümerbank olur, biz de tarih önünde sorumlu oluruz” dediğini anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: “Günümüz rekabet gücünün olmazsa olmaz temel iki girdisi Entegrasyon ve Pazar olarak öne çıkıyor. Entegrasyonumuzu rafineri projesi ile tamamlayacağız. Türkiye’nin iç pazar tüketim kabiliyeti olarak dünyanın en cazip pazarlarının başında geldiği gerçeği ile bütünleşen entegrasyonumuz, bizi Avrupa’nın en büyükleri arasına taşıyacaktır.
  2008 yılı aralık ayında lisans başvurumuzu yaptık ve hemen ÇED sürecini başlattık. Ne mutlu ki geçtiğimiz hafta EPDK 23 Haziran 2010 tarihli RAF/2610-3/27891 sayılı Rafinerici Lisansımızı verdi.”
  5 milyar dolara mal olacak bu yatırımların 1960’lı yıllarda başlayan sanayileşme hamlesinden sonra, bilgi ve sermaye yoğun sektörlere yapılan en büyük özel sektör yatırımı olduğuna dikkat çeken Kenan Yavuz, üretilecek 10 milyon ton ürünün tamamının, bugün ithal edildiğini kaydetti.
       
  2014’de Tamamlanması Planlanıyor

  2014 yılı sonunda üretime almayı hedefledikleri rafineri yatırımı ile birlikte Petkim Yarımadası’na Socar & Turcas Grubu olarak 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını 2008 yılı Mayıs ayında Petkim’i satın almalarını müteakip kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Yavuz, şöyle devam etti: "Rafinerimiz, özel sektör eliyle tek noktaya yapılacak en büyük yatırımların başında gelmektedir. Bu yatırımın en önemli özelliği ülkemizin ihtiyacı olan ara malı üretimine yönelik entegrasyon ve  yaratacağı katma değer boyutudur. Çok önemli bir yerlileşme projesidir. Üretimi yapılacak olan her gram mamülün şu anda ithal edildiği gerçeğinden hareket edersek, Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz yıl açıkladığı teşvik paketinde tanımlanan üretim ve istihdam odaklı yatırım sürecinin en somut örneği olacaktır. Bu rafineri ile hem Petkim hem de Türk petrokimya sektörü hammaddede yaşadığı dışa bağımlılık zincirini kıracak.. “

   “Petkim’e Jurong Adası   Modeli Uygulanacak”

  Petkim Genel Müdürü Mehmet Hayati Öztürk de, kurulacak rafinerinin İran, Ural, Kerkük ve Azeri petrollerini işleyebilecek esnek yapıda tasarlandığına dikkat çekti. Son iki yılda Japonya, AB ve ABD’de pek çok petrokimya tesisinin, rekabetçi olamadıkları için kapandığını vurgulayan Öztürk, Singapur’daki Jurong Adası modelinin Petkim’de gerçekleşmesi için Jurong Int firması ile danışmanlık sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Böylelikle; Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik değer zincirine yönelik bir “Kimya Parkı” oluşumu için master plan hazırlanmasına temel olacak çalışma yapılacağına işaret etti. Öztürk, özelleşerek ekonominin içinde kalmayı başaran Petkim Yarımadası’nda gerçekleştirilecek yatırımlar ve ulaşılacak istihdam sayısının, Türk özelleştirme tarihinde en başarılı modellerinden birini yaratacağını açıkladı. Petkim’in bugün yüzde 100 dışa bağımlı olduğu hammadde ihtiyacının, yüzde 100’ünün yerli kaynaktan sağlanmasıyla çok önemli bir sinerji yaşayacaklarına değinen Hayati Öztürk, şirketin küresel piyasalarda çok daha iyi koşullarda rekabet etme şansı kazanacağını sözlerine ekledi.
   

  Tavsiye EtBize YazınAramaÜyelikFavorilerime EkleAna Sayfam Yap beyaz.net - bilisim - network - web uygulamalari