Kimsankat - Kimya Sanayi Kataloğu
 
 
 
 • 0- Hizmetler
 • 1- Boya, Vernik, Reçine ve Mürekkep, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı
 • 2 - Gıda ve Yem Endüstrisi
 • 3 - İlaç, Biyolojik ve Sağlıkla İlgili Ürünler
 • 4 - Kağıt ve Karton
 • 5 - Laboratuvar Kimyasalları, Cihazları, Araç ve Gereçleri
 • 6 - Metal Yüzey İşlemleri ve Kimyasalları
 • 7 - Plastik, Kauçuk ve Poliüretanlar
 • 8 - Su Şartlandırma ve Atıksu Arıtma
 • 9 - Temizlik Maddeleri ve Kozmetik
 • 10 - Tekstil ve Deri Kimyasalları ve Hammaddeleri
 • 11 - Toprak Ürünleri, Madencilik ve Seramik, Cam, Emaye, Çimento
 • 12- Ambalaj ve Kimyasalları
 • 13 - Endüstriyel Yağlar ve Gazlar
 • 14 - Sanayide Kullanılan Diğer Kimyasallar
 • 15 - Ölçüm - Kontrol Cihazları ve Proses Otomasyon Sistemleri
 • 16- Makina ve Ekipmanlar
   
   
  1.8 milyar dolarlık kaçakçılık
   

  İzmir'deki iki şirketin 2004 yılından bu yana 'ham yağ' adı altında 'solvent' ithal ettiğini ortaya çıktı

  Gümrük Müsteşarlığı müfettişleri, İzmir'deki iki şirketin 2004 yılından bu yana İsrail'den vergiden ve birçok yükümlülükten muaf 'ham yağ' adı altında 'solvent' ithal ettiğini ortaya çıkardı.
  138 serbest dolaşım beyannamesi ile 8 bin 700 ton solventin ithal edildiğini savunan müfettişlere göre kaçağın boyutu 1,8 milyar dolar. Benzin ve türevlerinin inceltilerek çoğaltılmasında kullanılabilen solventin bazı akaryakıt şirketlerine de satıldığını belirleyen müfettişler, ürünün akaryakıta karıştırıldığı görüşünde. Tehlikeli bir madde olan solventin özel şartlar altında taşınması gerekiyor.
  Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı son yılların en büyük 'solvent' kaçakçılığını aydınlattı. 18 Aralık 2006'da bir şirket adına İzmir Gümrük Müdürlüğü'nce tescili ham hafif yağ olarak beyan edilen 'solgad 100' isimli eşyanın, İzmit Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü laboratuvar analizleri sonucunda 'Solvent nafta' olduğu belirlendi. ODTÜ'de yapılan analizde de aynı sonucun çıkması üzerine başkanlık, 7 Eylül 2007'de derinlemesine soruşturma izni verdi. Başmüfettiş Arslan Günler ile Müfettiş Yardımcısı Cengiz Çelik'in 8 ay yürüttüğü soruşturma 10 Nisan 2008'de tamamlandı. Müfettişler bir şirketin 138, başka bir şirketin ise 4 giriş beyannamesini mercek altına aldı. Günler, raporunda, ham yağ olarak beyan edilen eşyanın solvent olduğunu yazdı. Raporda, İzmit Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Gebze Laboratuvar Müdürlüğü'nce İzmir Gümrük Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, söz konusu şirket adına kayıtlı numunenin solvent nafta olduğunun yer aldığı belirtiliyor. 'Solgat 100'ü ithal eden firmanın yaptırdığı analizlerde ürünün solvent olmadığı yönünde verilen raporlara da dikkat çeken müfettiş, ürünün tamamının analiz işlemlerinin İzmir Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü Laboratuvar Şube Müdürlüğü kimyagerleri tarafından yapılmasını manidar buluyor. Bir kimyagerin 49 numune hakkında 'ham hafif yağ şeklinde sınıflandırılmalı' şeklinde düzenlediği raporu dikkat çekici bulan müfettiş, bu iddiaların mesnetsiz olduğunu öne sürdü. Müfettiş, firmanın ürünü tiner ve türevi şeklinde sattığına da dikkat çekiyor. Raporda, "Şirket solvent nafta beyan etseydi kilogram başına 0,015 YTL değil 1,485 ödeyecekti. ÖTV miktarında yaklaşık 100 kat farklılık olduğu görülüyor." deniliyor. Ürünün satıldığı 17 firmanın birkaçı hariç çoğu hakkında sahte belge kullanmak, ilgililerin yerlerinin bulunamaması, işyeri adreslerinde bulunulmaması, faaliyette bulunulmaması, vergilerini zamanında ya da hiç ödemedikleri, firmaların unvanlarında belirtilen faaliyet alanlarında iştigal etmekten ziyade belli amaçlar için kurulmuş firmalar oldukları da raporda yer alan tespitlerden.

  Firmaların deposunda esrarengiz yangın

  Müfettişlerin ilginç bir tespiti de her iki firmanın depolarında birbirine çok yakın tarihlerde yangın çıkması. Bir firmanın İzmir Kemalpaşa deposunda 4 Eylül 2005'te çıkan yangından hemen sonra 16 Kasım 2005'te Kemalpaşa'da bu sefer diğer firmanın deposunda yangın çıktı. Yangınlarda bazı evrakların imha edildiğini savunan müfettişler, adli takibatın dışında kalan idari boyutlara ilişkin ÖTV'nin tahsil edilebilmesi için adli takibat yapılmasını isterken, kimyagerler ve müşavirlerin sorumluluklarının idari disiplin yönünden değerlendirilmesi için ayrıca rapor düzenleneceğini bildirdi.

   

  Kaynak : Sedat Güneç

   

  Tavsiye EtBize YazınAramaÜyelikFavorilerime EkleAna Sayfam Yap beyaz.net - bilisim - network - web uygulamalari