Kimsankat - Kimya Sanayi Kataloğu
 
 
 
 • 0- Hizmetler
 • 1- Boya, Vernik, Reçine ve Mürekkep, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı
 • 2 - Gıda ve Yem Endüstrisi
 • 3 - İlaç, Biyolojik ve Sağlıkla İlgili Ürünler
 • 4 - Kağıt ve Karton
 • 5 - Laboratuvar Kimyasalları, Cihazları, Araç ve Gereçleri
 • 6 - Metal Yüzey İşlemleri ve Kimyasalları
 • 7 - Plastik, Kauçuk ve Poliüretanlar
 • 8 - Su Şartlandırma ve Atıksu Arıtma
 • 9 - Temizlik Maddeleri ve Kozmetik
 • 10 - Tekstil ve Deri Kimyasalları ve Hammaddeleri
 • 11 - Toprak Ürünleri, Madencilik ve Seramik, Cam, Emaye, Çimento
 • 12- Ambalaj ve Kimyasalları
 • 13 - Endüstriyel Yağlar ve Gazlar
 • 14 - Sanayide Kullanılan Diğer Kimyasallar
 • 15 - Ölçüm - Kontrol Cihazları ve Proses Otomasyon Sistemleri
 • 16- Makina ve Ekipmanlar
   
   
  Kimya Fabrikasında Patlama
   

  İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde üzerinden gerilim hattı geçmesi nedeniyle üretim yasağı konulan alana tesis kuran Üstün Ardiye Deposu'nda dün büyük bir patlama oldu. Can kaybının olmadığı patlamada, 4 işçi hafif yaralandı.

  Ruhsatsız maytap atölyesinde 23 kişinin hayatını kaybettiği Davutpaşa patlaması, ihmarkârlık konusunda ders alınmadığını ortaya koydu. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde (İOSB) üzerinden 34 bin 500 voltluk havai gerilim hattı geçmesi nedeniyle "üretim yapılamaz" yasağı konulan alana "gecekondu" tesis kuran Üstün Ardiye Deposu'nda dün büyük bir patlama meydana geldi. Patlama çevredeki yerleşim yerlerinde deprem etkisi yaratırken ve birçok binada da hasara yol açtı. Bölgede yapılaşmanın Davutpaşa'daki gibi iç içe olmaması ve erken farkedilmesi nedeniyle şans eseri ölen olmadı.

  Dün herkesin yüreğini ağzına getiren patlama Türkiye'de sanayideki çarpık yapılaşmayı da yeniden gözler önüne serdi. İOSB içinde yer alan Depo ve Ardiyeciler Kooperatifi'nde (Deparko), Üstün Ardiye Deposu ile birlikte 33 tesis yer alıyor. Bölgedeki 33 tesisin sadece 3'ünün ruhsatı bulunuyor.

  Dokuz yıl önce faaliyete geçen ve asit, sülfirik asit varilleri depolayan Üstün Ardiye Deposu'nun da ruhsatı yok.
  Üstelik firma hakkında aynı zamanda yüksek gerilim hattı geçen bölgede kimyasal madde depolaması yapılmaması nedeni ile Ekim 2007'de Küçükçekmece Belediyesi'nce verilen bir kapatma kararı bulunuyor. OSB yetkilileri, kapatma kararının gerekçesi olarak tesis üzerinden geçen yüksek gerilim hattı ve firmanın depoladığı kimyasal ürünler için gerekli güvenlik önemleri almamasını göstermiş.

  33 tesisin sadece üçü ruhsatlı

  Patlamanın olduğu ve ruhsatsız çalışan Üstün Ardiye Deposu, 1976 Sivas doğumlu Metin Üstüngil isimli kişiye ait. Dokuz yıl önce faaliyete geçen firma yaklaşık 20 dönümlük bir alanda faaliyet gösteriyordu. Faaliyet alanının 500 metrekarelik bölümünde ise açık depolama tesisi bulunuyor. Açık depolama tesisi içinde yer alan 34 bin 500 voltluk havai yüksek gerilim hattı ise patlamaya davetiye çıkarıyordu.

  Korkulan da oldu... Havai yüksek gerilim hattı kablolarından biri koparak kimyevi maddelerin bulunduğu varillerinin üzerinde düştü. Varillerin üzerine düşen kablo, elektrik kıvılcımları saçarak yangın çıkmasına neden oldu. Yangın sonrası çalışanların depoyu boşaltması ise can kaybı yaşanmasını önledi. Yangından kısa süre sonra ise tesiste patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle çevrede bulunan bazı depo bina ve araçların camları kırıldı. Patlama sesi, Halkalı ve Güneşli gibi bazı komşu semtlerden de duyuldu. Varillerin içindeki asit ve sülfirik asit kimyasalları yaklaşık 200 metrekarelik bir alana yayıldı. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekipleri nakledildi. İtfaiye ekipleri, patlama sonrası çıkan yangını yarım saat içinde kontrol altına aldı.

  Hakkında kapatma kararı bulunuyor

  Firmanın hakkında yüksek gerilim hattı geçen bölgede kimyasal madde depolaması yapılmaması nedeni ile Ekim 2007'de Küçükçekmece Belediyesi'nce verilen bir kapatma kararı bulunuyor. Kapatılmasına ilişkin yazıyı Küçükçekmece Belediyesi'ne kendilerinin gönderdiğini belirten İOSB Başkanvekili Nuri Konak, şunları söyledi: "Sanayi Bakanlığı'nın 4562 sayılı OSB kanununda 2006'da yaptığı değişiklikle, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verme yetkisi biz OSB'lere geçti. Ancak o süreye kadar bundan Belediyeler sorumlu idi. Biz yetkiyi aldığımız 2006'dan itibaren İOSB'de yer alan 24 bin 500 KOBİ'yi 12 kişiyle denetlemeye başladık. 1985'te kurulan Deparko'da ise 33 firma var. Bunlardan sadece üçüne ruhsat verdik. Üstün Ardiye Deposu için de kapatma kararı aldık ve gerekli yazıyı Küçükçekmece Belediyesi'ne gönderdik. Ekim 2007'de kapatma kararı verdi. Ancak firma eksikliklerini gidermek amacıyla yasada belirtilen düzeltme süresi tanınmasını istemiş. Patlamanın da bu sürede gerçekleşmesi büyük şanssızlık. Rüzgârdan 34 bin 500 voltluk iki kablo birbirine temas etmesi ile patlama meydana geliyor."

  Üstün Plastik'in yanında bulunan dört yıl önce kurulu Kesercan demir-çelik deposu sahibi Vedat Kesercan, "Burada kimsenin ruhsatı yok. Son dönemde yeni yeni İOSB Müdürlüğü denetimler yapıyor. Önümüzdeki döneme ruhsat bekliyorduk" dedi. Üstün Plastik'in yanındaki bir başka tesis olan Murat Metal'in sahibi Emin Sadullahoğlu, "Üstün, yaklaşık dokuz yıldır burada faaliyet gösteriyordu. Patlama sonrası bizde çalışan dört işçi hafif yaralandı" dedi.

  Yaygın denetimler lafta mı kaldı

  İkitelli'deki patlama, akıllara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün Davutpaşa'da meydana gelen ve 23 kişinin hayatını yitirdiği patlama sonrasında yaptığı "İstanbul 'da yaygın denetimler yapacağız" açıklamasını getirdi. Davutpaşa patlamasının ardından birbiri ardına açıklama yapan yetkililer, kayıtsız ve ruhsatsız üretim-depolama tesislerine göz açtırılmayacağını açıklamıştı. İş Müfettişleri Derneği de iş müfettişi, SGK müfettişi ve yoklama memurundan oluşan toplam 90 denetim elemanı ile İstanbul 'daki tüm iş yerlerine girileceğini ve bütün sokakların teker teker aranacağını duyurmuştu. İş müfettişleri, Çalışma Bakanlığı'ndan aldıkları yetkiyle, Davutpaşa'daki faciadan 1 ay sonra yaklaşık 800 müfettişin Marmara Bölgesi'ndeki tüm işyerlerinin denetimine başlayacağı ve bu denetimler sonucunda "kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınacağı"nı kaydetmişti.


   


   

  Kaynak : Ayten Güvenkaya - Aram Ekin Duran

   

  Tavsiye EtBize YazınAramaÜyelikFavorilerime EkleAna Sayfam Yap beyaz.net - bilisim - network - web uygulamalari